Holzner Steven - Perl. Czarna ksiega (SCAN-dal 867) (www.cuwroclaw.blogspot.com), Biblioteka Konesera

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Czarna Księga - PERL                            149

Steven Holzner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czarna Księga - Perl

Wprowadzenie

 

Niniejsza książka ma dać Ci wszystko, czego potrzebujesz, aby stać się programistą w Perlu, a to przecież znaczy bardzo wiele. Perl nie jest zwykłym językiem programo­wania. Osoby go używające oddają się pracy z pasją, są zdolni do wzruszenia i zadzi­wienia, ale także do rozpaczy i frustracji. Perl to więcej niż język programowania — to praprzyczyna, zajęcie dla poetów i fanatyków komputera. Perl może być złożony i trudny do opanowania, ale dla prawdziwego entuzjasty nie ma innej drogi. Zresztą po przeczytaniu tej książki zrozumiesz, o co mi chodzi.

W ciągu dwunastu lat tryumfalnego pochodu przez informatyczne salony praktyczny język pobierania danych i raportowania (przez niektórych często nazywany „chorobli­wie zabałaganionym generatorem śmieci") stał się przyczyną wielu emocji. Wiele osób poświęca zadziwiająco dużo czasu na jego używanie, udoskonalanie i rozbudowę. Autor swoją pracę z Perlem zaczął wiele lat wcześniej, zanim wpadł mu do głowy pomysł napisania tej książki. Być może sposób myślenia — zaprezentowany w tej książce — spo­doba się niektórym Czytelnikom, powiększając grono prawdziwych entuzjastów Perla?

 

Zawartość tej książki

W tej książce nie tylko podano kompletny opis składni języka Perl, ale opisano także sam język oraz zakres jego używania. Na przykład Perla można znaleźć niemalże w ka­żdym miejscu w Internecie, zatem w książce podano wiele praktycznych przykładów CGI. Innym popularnym zestawieniem jest połączenie Perla i Tcl/Tk, co umożliwia mię­dzy innymi wyświetlanie okien, przycisków czy menu — również ten temat jest opisany w książce. Istnieje jeszcze kilka innych zagadnień, omówionych tutaj, a związanych z Perlem, takich jak łączenie tego języka z bazami danych, serwerami OLE Windows, innymi procesami i tak dalej. Jak widać, proponowana książka ma dać obraz tego, jak język Perl jest używany dzisiaj.

W Perlu 5 istnieje wiele rozszerzeń, które zostaną w tej książce przedstawione. Czyte­lnik znajdzie w niej m.in. następujące zagadnienia: pisanie czytelnego kodu Perl, użycie bloków BEGIN i END w pakietach, zgodność z POSIX, programowanie obiektowe, do­wolne zagnieżdżanie struktur danych, zakresy leksykalne, użycie modułów i tak dalej.

Język Perl 5 stanowi całkiem nową jakość i na tej właśnie wersji niniejsza książka jest oparta.

Książkę tę podzielono na osobne, wygodne w użyciu tematy, a jest ich blisko pięćset. Każdy temat zawiera omówienie jednego zagadnienia programistycznego. Poniżej znajduje się lista wybranych tematów:

*              składnia Perla 5: instrukcje i deklaracje,

*              interaktywne uruchamianie skryptów Perla,

*              wprowadzanie i wyprowadzanie tekstu,

*              tworzenie zmiennych skalarnych,

*              kontekst skalarny i listowy,

*              tworzenie tablic i asocjacji,

*              typy globalne i tabele symboli,

*              operatory Perla,

*              wzorce tekstowe i obsługa tekstów,

*              tworzenie procedur,

*              zmienne o ograniczonym zakresie,

*              zmienne tymczasowe,

*              zmienne statyczne,

*              procedury rekurencyjne,

*              anonimowe tablice, asocjacje i procedury,

*              wskaźniki Perla,

*              wskaźniki symboliczne,

*              szablony funkcji,

*              zmienne specjalne Perla,

*              funkcje wbudowane Perla,

*              funkcje POSIX,

*              formaty Perla,

*              komunikacja międzyprocesowa,

*              OLE Win32,

*              obsługa plików,

*              pliki baz danych DBM,

*              blokowanie plików,

*              operatory do obsługi katalogów,

*              testy wydajności,

*              operacje zależne od ustawień narodowych,

*              wydzielanie kodu do zabezpieczonych części,

*              Perl/Tk: użycie pakietu Tk,

*              rekordy złożone,

*              tablice tablic, tablice asocjacyjne tablic asocjacyjnych, tablice tablic asocja              cyjnych i tablice asocjacyjne tablic,

*              listy powiązane i bufory pierścieniowe,

*              pakiety Perla,

*              konstruktor/ i destruktory pakietów,

*              rozbijanie pakietów między pliki,

*              moduły Perla,

*              eksportowanie symboli z modułów,

*              automatyczne ładowanie procedur modułu,

*              klasy Perla,

*              metody klas,

*              zmienne instancji i klas,

*              dziedziczenie klas,

*              dziedziczenie wielokrotne,

*              wiązanie skalarów, tablic i asocjacji,

*              przechwytywanie błędów wykonania,

*              debugger Perla,

*              PerlScript,

*              programowanie CGI,

*              tworzenie i używanie w CGI kontrolek HTML,

*              CGI a bezpieczeństwo,

*              oznaczanie danych jako skażonych,

*              przyznawanie skryptom CGI dodatkowych uprawnień,

*              tworzenie liczników odwiedzin,

*              tworzenie książki gości,

*                   wysyłanie listów elektronicznych ze skryptów CGI,

*                  tworzenie chat,

*              zagadnienia bezpieczeństwa w przypadku wielu użytkowników,

*              odpieranie ataków DOS,

*              odświeżanie elementów graficznych HTML,

*              tworzenie cookies,

*              przechowywanie w stronach danych pomiędzy kolejnymi wywołaniami skryptu.

W tej książce używamy kilka konwencji, o których należy pamiętać. Kiedy konieczne jest wskazanie jakiegoś wiersza kodu, będzie on zaznaczony pogrubieniem:

$text = "Hello!\n"

print $text;

Kiedy natomiast należy pokazać wyniki działania skryptu — niezależnie od samego skryptu, wyniki te będą zapisywane kursywą:

Stext = "Hello!\n"

print Stext;

Hello

 

Co będzie nam potrzebne?

Autor opiera się w książce na języku Perl w wersji 5.005. Perl jest darmowy, wystarczy go załadować i zainstalować — zagadnienie to zostanie omówione w rozdziale pierwszym. W przypadku korzystania z systemu wieloużytkownikowego Perl może już być zainstalowany; aby to sprawdzić, wystarczy w wierszu poleceń wyświetlić numer wersji Perła:

perl   -v

Warto wziąć pod uwagę jeszcze dwie sprawy, jeśli chodzi o samodzielne uruchamianie Perla: zaleca się użycie przełącznika -w, który powoduje wyświetlanie ostrzeżeń (być może kiedyś wyświetlanie ostrzeżeń stanie się w Perlu standardem), oraz użycie dyrektywy kompilatora use strict, która powoduje, że konieczne jest deklarowanie wszystkich zmiennych i innych symboli. Zadbanie o te dwie rzeczy zaoszczędzi wielu kłopotów przy uruchamianiu programów.

Trzeba będzie jeszcze w jakiś sposób tworzyć same skrypty Perla. Wspomniane skrypty to zwykłe pliki tekstowe, zawierające instrukcje i deklaracje Perla. Aby utworzyć skrypt Perla, potrzebny jest edytor tekstowy, który potrafi pliki zapisywać jako zwykły tekst. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rozdziale L, w punkcie „Zapisywanie skryptów Perla".

Istnieje jeszcze jedna dziedzina wiedzy, która jest nam zbędna — system operacyjny, w którym Perl działa. Wprawdzie w wielu książkach o Perlu niejako z góry zakłada się, że jesteś doświadczonym programistą Uniksa, ale tyrh razem będzie inaczej. Per! już nie jest ściśle związany z Uniksem i czas, aby zerwać z dawną tradycją książek o tym języku.

 

Inne zasoby

Istnieje mnóstwo informacji o Perlu, które mogą pomóc w nauce, zresztą wraz z Pędem jest dostarczana bogata dokumentacja. W systemach takich jak Windows dokumentacja ta ma postać zestawu powiązanych ze sobą stron HTML. W systemach wieloużytkonikowych dokumentacja zwykle jest dostępna- dzięki poleceniom systemu operacyj­nego, obsługującym pomoc —jak np. mań w Uniksie.

Funkcjonuje też mnóstwo grup dyskusyjnych dla programistów Perla:

*                   comp.lang.perl.announce — grupa, na której stale coś się dzieje,

*                   com.lang.perl.mixc — dynamiczna grupa, która między innymi rozsyła FAQ Perla (Często zadawane pytania),

*              com.lang.perl.modules — wszystko o tworzeniu modułów i wielokrotnym użyciu kodu, zarówno własnego, jak i cudzego,

*                 comp.lang.perl.tk — informacje o łączeniu Perla z pakietem Tk języka Tcl. Pakiet Tk obsługuje szereg elementów graficznych, jak choćby przyciski czy menu, dzięki czemu elementy te można automatycznie używać także w Perlu. Obecnie pakiet Tk stał się bardzo popularny.

Jeśli kogoś interesuje programowanie CGI, warto skorzystać z adresu grupy:

*                  comp.infosystemx.www.authoring.cgi — w nazwie nie ma tu Perla, ale jest to dobre miejsce do rozmowy na temat zastosowania Perla w CGI.

Istnieje także wiele stron o Perlu (zapytanie o Perla zwróciło l 527 903 stron):

*                   strona główna Perla to www.perl.com, gdzie znajdziesz kod źródłowy i wersje Perla na różne systemy operacyjne, dokumentację, moduły, informacje o błędach i listę często zadawanych pytań (FAQ, dostępne pod adresem www:perl.com/perl/faq);

*                   w witrynie CPAN (Comprehensive Perl Archive Network), dostępnej pod adresem www.cpan.org lub www.perl.com/CPAN-local/CPAN.html, znaj­dziesz samego Perla, jego moduły, rozszerzenia oraz mnóstwo innych rzeczy związanych z tym językiem. Jest to ogromne źródło wiedzy i zasobów dla wszystkich, którzy używają Perla. Przeglądając zawartość CPAN, znajdziesz mnóstwo przydatnego kodu — od rozszerzeń Perla umożliwiających obsługę obrazków po moduły internetowe do obsługi interfejsów do baz danych;

*                 Instytut Perla spod adresu www.perl.com jest niedochodową organizacją, która — zgodnie ze przyjętymi przez siebie założeniami — „troszczy się o to, aby Perl był dostępny, przydatny i darmowy dla wszystkich zainteresowanych". Instytut ten jest ostoją perłowej społeczności i zapewnia fanom tego języka stałe kontakty;

*                   strona języka Perl znajduje się pod adresem www.perl.com/perl/, a znajdziesz tam omówienie Perla, nowinki, listę dostępnych zasobów oraz oprogramo­wanie. Tam też są dostępne listy wysyłkowe na temat Perła;

*                   istnieje wiele innych stron, które koncentrują się na pewnych aspektach pracy z Perlem — na bezpieczeństwie, programowaniu CGI i innych. Warto po pro­stu poszukać w Sieci, aby znaleźć jeszcze więcej ciekawych informacji.

Można sięgnąć również po kwartalnik poświęcony Perłowi. Więcej informacji na jego temat znajdziesz pod adresem orwcmt.www.media.mit.edu/thej3erljournal.

I to tyle informacji tytułem wstępu, teraz czas zająć poważniej się Perlem.

 

Część I Składnia języka Perl

 

Rozdział 1. Co o Perlu trzeba wiedzieć?

W skrócie

Zaczynamy od początku

W tym rozdziale zaczniemy naukę Perla. Najpierw omówimy rzeczy najważniejsze — tworzenie i uruchamianie skryptów. Wiadomości z tego rozdziału to absolutne podsta­wy, których znajomość jest niezbędna w dalszej części książki. Omówimy tutaj też wyświetlanie tekstu i odczytywanie informacji podawanych przez użytkownika. Za­pewne treści tutaj przedstawione dla większości czytelników nie będą niczym nowym, dlatego rozdział ten warto potraktować jako krótkie przypomnienie. Jednak niektóre in­formacje będą nowością— można przypuszczać na przykład, że bardzo niewiele osób zna wszystkie przełączniki wiersza poleceń Perla.

Perl powstał w 1986 roku jako narzędzie do śledzenia przebiegu konfigurowania syste­mu w sieci, dziś zaś stał się przenośnym językiem używanym przez ogromną część użytkowników Sieci, dlatego Perla można spotkać niemalże wszędzie w Internecie.

Jeśli znasz język angielski, mógłbyś zapytać, czemu „Perl", a nie „Pearl" (perła)! Oka­zuje się, że w czasie, kiedy Perl powstawał, istniał już język graficzny Pearl. Z drugiej strony jednak, jeśli z pełnej nazwy — Practical Extraction and Reporting Language — utworzyć akronim z użyciem wszystkich słów, to faktycznie otrzyma się nazwę Pearl.

Perl jest językiem interpretowanym, który stworzono w celu analizowania plików teks­towych, pobierania z nich informacji i wyświetlania raportów tekstowych zawiera­jących te informacje. Do uruchamiania skryptów Perla używa się interpretera Perla o nazwie perl (zwróć uwagę na różnicę w wielkości liter). Warto tu napomknąć, że istniej ą też kompilatory Perla.

Niektórzy dziwią się popularności Perla, języka — bądź co bądź — związanego ze śro­dowiskiem tekstowym, a do tego uruchamianym z wiersza poleceń, podczas gdy stan­dardem stają się interfejsy graficzne, takie jak Windows. Wśród przyczyn sukcesu Perla i stale zwiększającej się jego popularności można wymienić następujące kwestie:

*                  Wiele systemów operacyjnych nadal bazuje głównie na trybie tekstowym.

*                  Perl jest językiem programowania działającym na różnych platformach sprzęto­wych i w różnych systemach operacyjnych, zaś różnice między poszczególnymi systemami są niewielkie i dotyczą tylko takich szczegółów, jak na przykład liczba bajtów używanych do przechowywania długiej liczby całkowitej;

*                  Dzięki wykorzystaniu pakietu Tk.pm Perl stał się narzędziem graficznym (zaj­miemy się tym dokładniej w rozdziale 13.), gdyż mo...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • lkw.htw.pl