Holandia tekst, dekoracje, obrazki szkolne, Europa i Polska, unia europejska

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Holandia jest 8 razy mniejsza od Polski. Ponieważ leży niżej niż morze tereny są tam podmokłe, ale bardzo urodzajne. Holendrzy słyną z hodowli krów "holenderek". Ponieważ mają dużo mleka produkują dużo serów (gouda, edamski) i czekolady. Holandia poprzecinana jest kanałami, które osuszają ziemię. Holendrzy chcąc mieć więcej ziemi osuszają ogromne nadmorskie terytoria. Połączyli dwie wyspy autostradą,

 

Holandia to kraj tulipanów. Już bardzo dawno temu holenderscy kupcy przywozili cebulki tych kwiatów z Turcji. Były one niezwykle drogie i na ich kupno mogli sobie pozwolić tylko bardzo zamożni mieszkańcy Holandii. Obecnie Holandia słynie z upraw tych kwiatów ( dzieci oglądają widokówki, ilustracje tulipanowych pól).

 

Holandia słynie z wiatraków. Jest ich tutaj bardzo dużo. Wiatraki nie tylko mielą mąkę , ale również odprowadzają wodę z kanałów w stronę morza. Wiatraki przekazywały również wiadomości – w zależności od tego jak ułożone są ich ramiona można odczytać wiadomość np. w prawo – to wesele, a w lewo – to pogrzeb. ( dzieci oglądają ilustracje z wiatrakami

 

    Kraj ten jest znany głównie z tulipanów, serów i wiatraków, a także z  liberalnego podejścia do związków homoseksualnych  i zażywania narkotyków, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że Holandia to państwo pełne ciekawostek i osobliwości.

    Holandia jest jednym z mniejszych krajów, jednak najgęściej zaludnionym. Prawie 25% państwa znajduje się poniżej poziomu morza. W samym tylko Amsterdamie znajduje się 1281 mostów! Ciekawym jest również fakt, że Holandia zajmuje trzecie miejsce na świecie   w eksporcie produktów rolnych, i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że powierzchnia tego kraju stanowi zaledwie 0,008% powierzchni świata.

    Mało kto wie, iż Holendrzy są najwyższymi Europejczykami. Znane natomiast jest nam zamiłowanie mieszkańców tego kraju do jazdy rowerem, których to jest dwa razy więcej niż samochodów. Ponadto Holandia posiada ponad 15000 km dróg rowerowych.

    Niezwykle osobliwym jest  sposób przekazywania uczniom wyników matur, a mianowicie odbywa się to w taki sposób, że nauczyciel dzwoni osobiście do każdego            z abiturientów informując o tym czy zdał, czy też nie. Jeżeli  uczeń otrzymał wynik pozytywny na znak skończenia szkoły w oknie wywieszana jest flaga holenderska                   z plecakiem szkolnym. Ciekawe również mogą okazać się imiona noszone przez Holendów, ponieważ dziecko można nazwać niemalże każdym słowem, które nie jest obraźliwe i da się je zapisać alfabetem łacińskim.

    W Holandii Święty Mikołaj odwiedza dzieci w połowie listopada i nie przybywa do nich saniami w towarzystwie reniferów, ale… statkiem parowym w asyście Czarnych Piotrów i jeżdżąc na siwym koniu rozdaje dzieciom słodycze.

    W Holandii dziecko możemy nazwać praktycznie każdym słowem jako imię ( musi być tylko możliwe do zapisania łacińskim alfabetem i nie obelżywe).

    Łyżwiarstwo to coś co każdy Holender ma zapisane w genach. Gdy tylko przyjdzie mróz Holender bierze wolne i idzie na kanały ślizgać się na “naturalnym lodzie” (natuurijs). Wokół łyżwiarstwa na naturalnym lodzie w tej mroźnej scenerii rozkładają się kramy z typowo holenderskimi zimowymi specjałami: Snert, koek i zopie.

WIATRAKI

 

Nieodłącznym elementem wpisującym się w krajobraz Holandii są wiatraki.

 

Holendrzy od wieków używali wiatraków do osuszania terenu, wcześniej zajętego przez jeziora. Wykonywali to za pomocą wiatraków, które do tej pory są ważnym elementem gospodarki wodnej. Wiatraki były zjawiskiem powszechnym w Holandii już od 1274 roku.

 

W 1414 r. powstały pierwsze wiatraki melioracyjne. Największe z wiatraków przy korzystnym wietrze są w stanie przepompować 45000 l wody na minutę na wysokość 1,25 m. Wynalezienie w XVII wieku, wałów rozrządczego i korbowego pozwoliło na wykorzystanie siły wiatru w wielu gałęziach przemysłu. Setki wiatraków zostało użytych w przemyśle drzewnym, papierniczym i farbiarskim. Tak powstały pierwsze na świecie tereny przemysłowe.

 

 

 

SERY

 

Drugim, nieodłącznym elementem holenderskiej kultury są sery. Produkowane są one w Holandii już od 400 roku nowej ery. Wraz z rozwojem hodowli bydła, rosło znaczenie tej produkcji na rynku. Już w średniowieczu, w kilku miastach, istniały targi specjalizujące się w sprzedaży nabiału i serów, a także specjalne domy z wagą, gdzie kontrolowano zarówno jakość, jak i wagę serów. Dziś również warto odwiedzać słynne holenderskie targi i muzea sera. Najsłynniejsze z nich znajdują się w Alkmaar i Goudzie.

 

CHODAKI

Holandia słynie również z tradycyjnego stroju ludowego, którego najbardziej znanym elementem holenderskiego stroju są niewątpliwie chodaki. Używane przez holenderskich farmerów od lat, dopiero niedawno zostały zatwierdzone przez Unię Europejską jako obuwie robocze, które jest tanie, wytrzymałe i bezpieczne. Warto więc pamiętać, że chodaki są w Holandii nie tylko symbolem, miłą pamiątką chętnie kupowaną przez turystów, ale także obuwiem używanym na co dzień.

TULIPANY

 

Przepięknym elementem krajobrazu holenderskiego oraz nieodłącznym symbolem tego kraju są tulipany. W Holandii można podziwiać ogromne pola porośnięte tymi kwiatami. Warto również wiedzieć, iż Holendrzy specjalizują się w tworzeniu przeróżnych mieszanek kolorystycznych tulipanów, które słynne są na całym świecie.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • lkw.htw.pl